Contest Draw
Dunbar | 13th May 2017

Novice Juvenile B & Grade 4B - Ring 2 Start: 10:00
01 Stow Borders
02 Kelty and Blairadam
03 Hawick
04 Queen Victoria School N/J
05 Bucksburn & District N/J
06 Edradour Pitlochry
07 Peebles Ex-Servicemen's
08 Stockbridge
09 Preston Lodge N/J
10 Camelon and District
11 Scottish Fire & Rescue N/J
12 City of Edinburgh Schools Pipe Band
13 Peoples Ford Boghall & Bathgate Caledonia N/J
14 George Heriot's School Junior N/J

Novice Juvenile A - Ring 1 Start: 10:45
01 George Heriot's School
02 Peoples Ford Boghall & Bathgate Caledonia
03 George Watson's College
04 Bucksburn & District N/J B

Grade 4 A - Ring 1 Start: 11:30
01 Denny & Dunipace Gleneagles
02 Royal Burgh of Stirling
03 Camelon and District
04 Tweedvale
05 Penicuik & District
06 Kelty and Blairadam
07 Dunbar RBL

Juvenile - Ring 2 Start: 12:20
01 Peoples Ford Boghall & Bathgate Caledonia N/J A
02 George Watson's College
03 George Heriot's School N/J A
04 George Heriot's School
05 Preston Lodge High School

Grade 3 - Ring 1 Start: 13:30
01 Coalburn IOR
02 The Highlanders (4 Scots)
03 Tweedvale
04 Prestonpans RBL
05 Wallacestone and District
06 Royal Burgh of Annan
07 Royal Burgh of Stirling 4A
08 Lochmaben Royal Burgh
09 Stockbridge
10 Royal Burgh of Stirling
11 Newtongrange
12 Denny & Dunipace Gleneagles
13 City of Edinburgh Schools
14 Ramage City of Newcastle

Grade 2 - Ring 2 Start 14:00
01 George Watson's College
02 Scottish Fire & Rescue
03 George Heriot's School
04 Coalburn IOR
05 Royal Burgh of Annan
06 Wallacestone and District
07 Prestonpans RBL
08 Grampian Police Scotland
09 Bucksburn & District
10 Lochmaben Royal Burgh
11 Stockbridge
12 Royal Burgh of Stirling

Grade 1 - Ring 1 Start 15:45
01 Grampian Police Scotland
02 Bucksburn & District
03 Police Scotland Fife

Adult Drum Majors
Graham Wilson City of Edinburgh
Michael Binder Stockbridge

Juvenile Drum Majors
Rowan Murdoch Denny & Dunipace Gleneagles
Beth Turner College of Piping
Gibb Fraser Coalburn IOR
Eve Llewellyn Camelon & District

D/M Dress:
Ring 1 Start 12:45

D/M Flourish:
Ring 2 Start 13:40

Adjudicators:
Ring 1
Piping 1 D Barnes
Piping 2 P Hunt
Drumming 1 A Dudgeon
Ensemble 1 P Snaddon

Ring 2
Piping 3 D MacPhee
Piping 4 J McCarlie
Drumming 2 L Innes
Ensemble 2 D Brown

Drum Majors
D/M's J Noble

Branch Dates 2017

29 JanuaryBranch Meeting
26 FebruaryBranch Meeting
26 MarchBranch Meeting
01 AprilBranch Indoor and Solos
30 AprilBranch Meeting
13 MayDunbar Contest
27 MayWest Lothian Contest
18 JuneEdinburgh Contest
22 JulyBurntisland Contest
05 AugustNorth Berwick Contest
06 AugustBridge of Allan Contest
02 SeptemberPeebles Contest
09 SeptemberInnerleithen Contest
24 SeptemberBranch Meeting
29 OctoberBranch Meeting
26 NovemberAGM & Branch Meeting

Contact Us

For all competition entries and registrations please contact branch secretary Ann Hazzard

Address: 15 Campwood View
 Mayfield
 Dalkeith
 EH22 5QQ
Telephone: 07957 285 006
E-mail:

Social Media