Contest Draw
Edinburgh | 23 June 2019

Novice B & Grade 4B - Start: 09:45
1 George Heriot's School Jnr
2 Tynecastle
3 Stow Borders
4 Queen Victoria School N/J B
5 Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
6 George Watson's College N/J B
7 Stockbridge
8 Camelon and District

N/J A & Grade 4A - Start: 10:55
1 Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
2 Stockbridge
3 Camelon and District
4 George Watson's College N/J A
5 Royal High
6 Haileybury - Australia
7 Penicuik and District
8 Greater Victoria Police - Canada

Grade Juvenile - Start: 12:05
1 George Watson's College
2 Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
3 George Heriot's School

Grade 3 - Start: 13:15
1 Denny and Dunipace Gleneagles
2 Scottish Borders
3 Royal High
4 Haileybury - Australia
5 Stockbridge
6 Mesa Caledonia - USA
7 Penicuik and District
8 Lanark and District

Grade 2 - Start: 14:30
1 Denny and Dunipace Gleneagles
2 George Heriot's School
3 Bucksburn and District
4 George Watson's College
5 Portlethen and District
6 Lanark and District
7 Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
8 Scottish Borders
9 Stockbridge
10 Mesa Caledonia - USA

Grade 1 - Start: 16:15
1 Bucksburn and District
2 Portlethen and District
3 Police Scotland Fife
4 The Glasgow Skye Association
5 Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia

Adjudicators
Piping 1 Ross Walker
Piping 2 Peter Hunt
Drumming Brian Martin
Ensemble Peter Snaddon

Branch Dates

26 January 19Branch Meeting
24 February 19Branch Meeting
31 March 19Branch Meeting
06 April 19Branch Indoor and Solos
28 April 19Branch Meeting
11 May 19Dunbar Contest
23 June 19Edinburgh Contest
04 August 19Bridge of Allan Contest
10 August 19North Berwick Contest
07 September 19Peebles Contest
14 SeptemberInnerleithen Contest
29 September 19Branch Meeting
27 October 19Branch Meeting
24 November 19AGM & Branch Meeting

Contact Us

For all competition entries and registrations please contact branch secretary Ann Hazzard

Address: 15 Campwood View
 Mayfield
 Dalkeith
 EH22 5QQ
Telephone: 07957 285 006
E-mail:

Social Media