Results by Contest

These Summary Sheets are the property of the Royal Scottish Pipe Band Association and should not be reproduced in whole or part without prior written permission

« Results Selector

Total Number of Unique Bands:78

Click on a band name to view their contest results for 2023

Band No of Band
Performances
Balerno and District Schools 1
Balerno and District Schools Pipe Band 2
Barrhead and District 2
Burntisland and District 9
Camelon and District 5
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 2
Cape Breton Island - Canada 1
City of Edinburgh 6
City of Edinburgh Schools 1
City of Newcastle 6
City of St Andrews 1
Coalburn IOR 2
Coalburn IOR Pipe Band 2
Denny and Dunipace Pipe Band Association 5
Dumbarton and District 1
Dunbar Royal British Legion 5
Edinburgh Academy 4
Falkirk School 1
Falkirk Schools 1
Fraserburgh RBL 1
Fraserburgh Royal British Legion 1
George Heriot's School 4
George Heriot's School (Nov B) 1
George Heriot's School 935 2
George Watson's College - 369 6
George Watson's College - Juvenile 8
George Watson's College Novice Juvenile B 4
Glendora High School - USA 1
Greyfriars Pipes and Drums 1
Haileybury - Australia 1
Inveraray and District 4
Johnstone 1
Kilmarnock 2
Lochgelly High School 3
Lochgelly High School Junior 2
Mackenzie Caledonian 2
Manawatu Scottish - New Zealand 2
Milngavie 2
North Lanarkshire Schools 2
North Stratton - Canada 2
Oban High School 1
Peebles Ex-Servicemen's 4
Penicuik and District 6
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 8
Police Scotland and Federation 1
Police Scotland Fife 1
Preston Lodge Development 1
Preston Lodge High School 10
Preston Lodge High School Pipe Band 4
Renfrewshire Schools 1
Robert Malcolm Memorial - Canada 2
Royal Air Force of Oman 2
Royal Burgh of Annan 2
Royal Burgh of Stirling 3
Scottish Power 2
Shotts and Dykehead Caledonia 2
Sons of Holyland and District 1
Sri Dasmesh - Malaysia 1
St Andrews - Canada 1
St Andrews College - New Zealand 1
St John's College - Zimbabwe 2
St Thomas Alumni - USA 2
St Thomas Episcopal School 1
Stirling and District Schools 2
Stirling and District Schools Junior 1
Stockbridge 17
The College of Piping (Summerside) - Canada 2
The High School of Dundee 1
The Royal Army of Oman 2
The Scots College - Sydney - Australia 4
The Scots College Old Boys - Australia 1
Tulliallan 2
Turriff and District 2
Tweedvale 7
Tynecastle 3
Uddingston Strathclyde 1
Wallacestone and District 2
West Lothian Schools 3

Branch Contests

28 January 24Branch Meeting
25 February 24Branch Meeting
24 March 24Branch Meeting
30 March 24 (TBC) Branch Indoor and Solos
30 March 24 (TBC) WSD Qualifier
28 April 24Branch Meeting
18 May 24 (TBC) EDF Dunbar
01 June 24 (TBC) Innerleithen
16 June 24 (TBC) Edinburgh
04 August 24Bridge of Allan
10 August 24North Berwick
07 September 24Peebles
29 September 24Branch Meeting
27 October 24Branch Meeting
24 November 24Annual General Meeting
24 November 24Branch Meeting

Contact Us

For all competition entries and registrations please contact branch secretary Susan Starr

Address:4b Chester Square
 Mayfield
 Midlothian
 EH22 5DN
Telephone:07527 949 301
E-mail:

Social Media