Online Fees and Contest Entries

Total Number of Unique Branch Bands: 68

Please note the list below will show Lothian and Branch Branch bands by default, but any RSPBA registered band can enter our events simply search for part of your band name to register.

Bands with a grading of UNGRADED will not appear on the list until a grading has been agreed.

Click on Register to pay branch fees and enter branch events


Search for part of a band name:


Band Name Pipe Major Band Grade 2019 Branch Fee
Paid
Branch Fees &
Contest Entries
Alloa Bowmar David Russell FOUR B No
Bo'ness Colin McCluckie FOUR A No
Burntisland and District Keith Muirhead THREE B No
Burntisland and District Craig Hooper NOVICE JUVENILE B Yes
Camelon and District James Gavin FOUR B No
City of Edinburgh TWO Yes
City of Edinburgh Schools Brian Lamont THREE B No
City of Edinburgh Schools Pipe Band Gordon Campbell FOUR B No
Cockenzie and Port Seton RBL Roderick Paton FOUR B No
Craigmount Caledonia James Barnes THREE A No
Craigmount High School NOVICE JUVENILE B No
Davidson's Main and District Junior Isabella Webster NOVICE JUVENILE B No
Denny and Dunipace Gleneagles David Todd THREE B No
Denny and Dunipace Gleneagles David Clunie TWO No
Dunbar Royal British Legion Alexander McCredie THREE B Yes
Dunfermline and District FOUR B No
Duns Andrew Ainslie THREE B No
Erskine Stewarts Melville Schools Robert Burns NOVICE JUVENILE A No
George Heriot's School William McIntyre JUVENILE Yes
George Heriot's School Gregor Speirs NOVICE JUVENILE A Yes
George Heriot's School Junior William McIntyre NOVICE JUVENILE B Yes
George Watson's College - Juvenile Iain Simpson JUVENILE Yes
George Watson's College - Novice Ross Harvey NOVICE JUVENILE A Yes
George Watson's College Novice Juvenile B Iain Simpson NOVICE JUVENILE B Yes
Glencorse Thomas Crawford FOUR B No
Haddington Fraser Wilkinson FOUR B No
Hawick No Registered PM FOUR A No
Hawick Pipe Band Adam Whyte FOUR B Yes
James Gillespie's High School FOUR B No
Kilts and More - Dysart and Dundonald Andrew Downie TWO No
Kirkcaldy and District William Wallace FOUR A No
Knox Academy Ambrose Wilberforce NOVICE JUVENILE B No
Newtongrange Derek Marr THREE B No
North Berwick Keith Milligan FOUR B No
Peebles Ex-Servicemen's Tracey Thomson FOUR B Yes
Penicuik and District Edward Hanratty FOUR A Yes
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia Ross Harvey One Yes
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia Matthew McCafferty Novice Juvenile A Yes
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia Jonathon Simpson Juvenile Yes
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia Matthew Keith Novice Juvenile B Yes
Police Scotland Fife Douglas Murray ONE Yes
Preston Lodge High School Lee Moore JUVENILE Yes
Preston Lodge High School Pipe Band Edward Seaman NOVICE JUVENILE B Yes
Prestonpans Royal British Legion Cameron Ritchie THREE A Yes
Pryde of East Lothian Colin Pryde FOUR A No
Royal Burgh of Stirling Mark Sutherland TWO Yes
Royal Burgh of Stirling Gordon Ross FOUR A Yes
Royal High Clare Miller FOUR A No
Royal Highland Fusiliers No Registered PM FOUR B No
Royal Scots Dragoon Guards Pipes and Drums BRYON BROTHERTON TWO No
Scottish Borders Stuart Robinson THREE B Yes
Scottish Fire and Rescue Service Michael Clark NOVICE JUVENILE B No
Scottish Fire and Rescue Services Pipe Band Oliver Brownlie TWO No
Stirling and District Schools Chris Gibb NOVICE JUVENILE A Yes
Stirling and District Schools Junior Robbie MacIssac NOVICE JUVENILE B Yes
Stockbridge Euan Whitmore THREE A No
Stockbridge Ian Fraser FOUR A No
Stow Borders Stuart Robinson FOUR B Yes
The Highlanders (4 Scots) Colin Simpson THREE A Yes
Torphichen and Bathgate No Registered P/M TWO No
Torphichen and Bathgate Malcolm Brown-Scott NOVICE JUVENILE B No
Tranent and District Andrew Warren FOUR B Yes
Tweedvale Bruce Gillie THREE B Yes
Wallacestone and District Neil Henderson TWO Yes
West Fife Schools No Registered P/M NOVICE JUVENILE B Yes
West Linton and District Douglas MacKenzie FOUR B Yes
West Lothian Schools Greig Canning JUVENILE No
West Lothian Schools Greig Canning NOVICE JUVENILE B No
 

Branch Contests 2017

28 JanuaryBranch Meeting
25 FebruaryBranch Meeting
24 MarchBranch Indoor and Solos
25 MarchBranch Meeting
29 AprilBranch Meeting
12 MayDunbar Contest
26 MayWest Lothian Contest
24 JuneEdinburgh Contest
21 JulyBurntisland Contest
05 AugustBridge of Allan Contest
11 AugustNorth Berwick Contest
01 SeptemberPeebles Contest
08 SeptemberInnerleithen Contest
30 SeptemberBranch Meeting
28 OctoberBranch Meeting
25 NovemberAGM & Branch Meeting

Contact Us

For all competition entries and registrations please contact branch secretary Ann Hazzard

Address: 15 Campwood View
 Mayfield
 Dalkeith
 EH22 5QQ
Telephone: 07957 285 006
E-mail:

Social Media